در شاخ آفریقا، یک “ایالت” کوچک گوش کنگره را دارد

[ad_1]

سومالیلند اعتبارات ضد چینی محکمی را به این جلسات آورده است: در ژوئیه 2020 با امضای توافق نامه روابط دیپلماتیک با تایوان، درهای کمک و همکاری با پکن را کوبید.

این اقدام خشم دولت چین را برانگیخت، زیرا یک پیروزی نادر در نبرد تایوان علیه خفه شدن دیپلماتیک توسط پکن در این جزیره خودگردان بود.

سومالی لند همچنین دارای پتانسیل ژئواستراتژیکی است: موقعیت آن در خلیج عدن و بندر عمیق دریای بربرا، جایی که دبی DP World 442 میلیون دلار برای ساخت یک تاسیسات کانتینری جدید سرمایه گذاری کرده است، از نیروهای دریایی در خاورمیانه و شرق آفریقا محافظت می کند. با توجه به نگرانی‌های امنیتی فرماندهی ایالات متحده در آفریقا در مورد پایگاه خود در جیبوتی همسایه، این یک فریب جدی است: یک تأسیسات دریایی چین در چند مایل دورتر در سال 2017 ساخته شد.

بشیر گوت، رئیس این مأموریت در پایگاه غیر رسمی سومالیلند گفت: «ما به ایالات متحده آمدیم تا به آنها نشان دهیم که دشمن مشابهی داریم و استراتژی بلندمدت ما نزدیک‌تر شدن به دموکراسی‌ها و اقتصادهای بازاری مانند ایالات متحده است. در اسکندریه، ویرجینیا. ما با چین مخالفیم [and] نفوذ چین در شاخ آفریقا و ما شایسته آن هستیم [U.S. government] کمک. “

این ارائه تأثیر داشت: هفته گذشته، اولین هیئت کنگره کارکنان از سایت بازدید کرد و به آنچه که سومالیلند کرونیکل به عنوان “هیئت برتر آمریکا” برای بیش از یک دهه توصیف کرد، اشاره کرد. این ماموریت حقیقت یاب شامل اعضای ستاد سن است. جیم ریچ (آیداهو)، سن. لیندسی گراهام (RS.C.)، نماینده کریس اسمیت (RN.J.)، نماینده کی گرنجر (R-Texas) و نماینده مایکل مک کال (R-Texas)، عضو ارشد کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان.

پیر توزی، مشاور ارشد سیاست خارجی اسمیت، گفت که مقامات با اطمینان از ارزش سومالیلند برای ایالات متحده در مخالفت با نفوذ منطقه ای چین به کشور بازگشته اند.

او گفت: “از آنجایی که چین در دنبال کردن مدل تله بدهی خود در آفریقا تهاجمی تر می شود – بدهی جیبوتی و واگذاری کنترل فرودگاه Entebbe در اوگاندا اهرم سیاسی را در این کشورها فراهم می کند – سومالیلند اهمیت فزاینده ای پیدا می کند.” “امیدوارم دولت ایالات متحده به جای عبور از موگادیشو، مستقیماً با دولت هارگیسا همکاری کند و به کشورهایی مانند بریتانیا، اتیوپی و امارات بپیوندد تا یک ماموریت افتتاح کند.

در ناحیه کلمبیا، هیئت سومالیایی، که شامل وزیر امور خارجه عیسی القاعده محمد و فرستاده ویژه ادنا آدان اسماعیل بود، هنگام بازدید از دفاتر کنگره در نوامبر، همین پیشنهاد را برای تعامل بیشتر و روابط دیپلماتیک ارائه کرد. آنها همچنین از دولت ایالات متحده می خواهند که سومالی لند را از گنجاندن طبقه بندی وزارت امور خارجه در سطح 4: به سومالی سفر نکنید، حذف کند. این طبقه بندی در مورد خطراتی از جمله “خودروهای بمب گذاری شده، بمب گذاران انتحاری، مهاجمان انفرادی و شلیک خمپاره” هشدار می دهد که در سومالی لند ناشناخته است.

القاعده، راهنمای سفر Lonely Planet گفت: “ما کشوری امن و عاری از تروریست های الشباب و القاعده هستیم.”

سناتور کریس ون هولن (D-Md.)، که در کمیته فرعی سنا در آفریقا در کمیته روابط خارجی سنا خدمت می کند، می گوید که او همه چیز را دوست دارد – حداقل به دلیل پتانسیل دسترسی ایالات متحده به بندر بربرا. وانگ هولن گفت، این سرزمین منزوی شده از نظر دیپلماتیک، حفاظت منطقه ای ایالات متحده را در برابر “تلاش های چین برای نفوذ به اقتصادهای مختلف” ارائه می دهد.

وضعیت ابرقدرت چین در آفریقا

با توجه به سطح نفوذ اقتصادی چین در آفریقا، این تنها می تواند یک آرزو باشد. از سال 2000، دولت چین تعامل خود را از طریق مجمع همکاری چین و آفریقا افزایش داده است. به گفته دولت چین، ساخت “6000 کیلومتر راه آهن و جاده … نزدیک به 20 بندر و بیش از 80 نیروگاه بزرگ” در سراسر این قاره. و این حتی کل سرمایه گذاری دولتی و خصوصی چین در کشورهای آفریقایی را که تنها در سال 2020 بالغ بر 4.2 میلیارد دلار بود، شامل نمی شود. رئیس جمهور چین شی جین پینگ در دسامبر 2021 وعده داد که ارزش صادرات آفریقا به چین را 300 میلیارد دلار در سال افزایش دهد. سه سال از سطح فعلی حدود 200 میلیارد دلار.

طرح یک کمربند یک جاده همچنین از سال 2013 صدها میلیارد دلار به پروژه های توسعه زیرساختی در 40 کشور آفریقایی وام داده است. چیزی که پکن تکذیب می کند. چین همچنین روابط نظامی خود را در آفریقا از طریق بندر دریایی خود در جیبوتی، پایگاه جدیدی که برای گینه استوایی برنامه ریزی شده است، و از طریق افزایش شدید برنامه های آموزشی برای پرسنل نظامی آفریقایی از سال 2006 گسترش داده است.

«نظر من این است که ایالات متحده باید به سومالیلند متعهدتر باشد [and] ون هولان گفت: «آنچه ما به آن نگاه می کنیم، افتتاح دفتری در سومالی لند است که شامل یک مأموریت دیپلماتیک … احتمالاً یک پیوند نظامی است. رویکرد مرکانتیلیستی چین به قاره و این واقعیت که آنها از اهرم های اقتصادی متمرکز خود برای گرفتن امتیاز از این کشورها استفاده می کنند. [makes] این فرصتی برای گسترش حضور دیپلماتیک آمریکا در منطقه است.»

گوت و هیئت سومالیایی همچنین با نمایندگان وزارت دفاع، شورای امنیت ملی، وزارت امور خارجه و USAID دیدار کردند. در این نشست، سومالیایی ها گفتند که جمهوری خودخوانده، تحت الحمایه سابق بریتانیا با خط ساحلی خلیج عدن 530 مایلی که بین جیبوتی، سومالی و اتیوپی قرار دارد، باید جدیدترین بهترین دوست این قاره باشد.

کاید گفت که هیئت با مقامات آمریکایی “برای ایجاد چارچوبی برای همکاری آمریکا و سومالی لند” به توافق رسیده است. او افزود که این می تواند شامل اجازه دادن به USAID برای مدیریت عملیات کمک های خارجی منطقه ای از سومالی لند و همچنین “حضور” تعریف نشده فعلی دولت ایالات متحده در این قلمرو باشد.

USAID، ایالت و وزارت دفاع توصیف مبهم تری از این جلسات را پیشنهاد کردند. بیانیه مکتوب USAID هیچ برنامه احتمالی برای استفاده از سومالیلند به عنوان کانالی برای همسایگی اتیوپی و سایر کشورهای آفریقایی را فاش نکرد. سخنگوی وزارت امور خارجه به پولیتیکو گفت که وزارت دفاع اظهار داشت که در دیدار با اسا، او “آمادگی خود را برای بررسی احتمالات همکاری با سومالیلند در مورد موضوعات مورد علاقه متقابل” ابراز کرد.

هر سه آژانس به ناهنجاری دیپلماتیک ناشی از روابط تیره سومالی با سومالی اشاره کردند که 30 سال پس از جدایی یکجانبه خود همچنان مدعی حاکمیت بر این کشور جدا شده است. سخنگو گفت که آنها از “یکپارچگی ارضی جمهوری فدرال سومالی که شامل سومالی لند است” حمایت کردند و خواستار “راه حل قابل قبول دوجانبه برای وضعیت سومالی” شدند. یک مقام ارشد دولت به پولیتیکو گفت، در آن جلسات، سازمان‌های دولتی ایالات متحده «درباره حضور پرسنل یا تجهیزات نظامی آمریکا در زمین» در سومالی‌لند بحثی نکردند.

این ابهام نشان‌دهنده حساسیت ایالات متحده نسبت به ترس از این است که تعامل بین‌المللی بیشتر با سومالی‌لند می‌تواند الهام بخش مناطق آشفته در سراسر این قاره، از جمله کامرون، غنا و تانزانیا باشد تا تلاش‌های خود را برای استقلال مضاعف کنند.

«یک مورد بسیار قوی وجود دارد [for diplomatic recognition]تیبور ناگی، دستیار سابق وزیر امور خارجه در امور آفریقا، گفت: «اما توانایی‌های عملی آن، که همچنان در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته می‌شود، زیرا اتحادیه آفریقا تا سر حد مرگ می‌ترسد که برخی از اعضای اصلی خود را تشویق کند.»

روی آوردن به تایوان

پاسخ سومالیلند به این بن بست دیپلماتیک، شطرنج ژئوپلیتیکی خطرناک است: تایوان را در آغوش بگیرید. در ژوئیه 2020، سومالی لند و تایوان توافقنامه‌ای دوجانبه امضا کردند که درها را به روی سرمایه‌گذاری و کمک‌های تایوانی باز کرد و به این دو منطقه اجازه داد تا دفاتر خود را در پایتخت‌های یکدیگر باز کنند. پکن خشمگین که مدعی است تایوان بخشی از قلمرو آن است، بنا بر گزارش‌ها تلاش کرده تا با ارائه شیرین‌کننده‌های دولت سومالی، از جمله سرمایه‌گذاری در پروژه‌های فرودگاهی و جاده‌ای، این توافق را خنثی کند.

اما سومالیلند با تایوان و پیشنهاد آن برای سرمایه گذاری های کم سرمایه در «شیلات، کشاورزی، انرژی، معدن، بهداشت عمومی» محکم ایستاده است. [and] تحصیلات. “

این یک پیروزی برای تلاش‌های تایوان و سومالی‌لند برای محکوم کردن صریح تنها مخالف آفریقا با اقتدارگرایی چین بود. ما دارای ارزش‌ها و دموکراسی هستیم و به حقوق بشر احترام می‌گذاریم و می‌خواهیم دولت خود را آنطور که می‌خواهیم اداره کنیم [so] القاعده گفت: “ما ترجیح می دهیم تایوان را داشته باشیم، نه چین که یک دیکتاتوری است.”

اتحاد سومالی لند با تایوان نیز استراتژیک است: این کشور به دنبال استفاده از جزیره خودگردان است. 50 سال تجربه در مدیریت روابط بین‌الملل بدون مقر سازمان ملل متحد و با تعداد معدودی – و اغلب غیرقابل اعتماد – متحدان دیپلماتیک.

ارزش تایوان در ماه‌های اخیر افزایش یافته است زیرا ایالات متحده به ارعاب نظامی فزاینده چین با تقویت روابط دوجانبه و دعوت از مقامات تایوانی به اجلاس دموکراسی جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در اوایل ماه جاری پاسخ داد. القاعده گفت: «فلسفه روابط تایوان و سومالی لند این است که ما در یک قایق هستیم. ما هر دو با هم به سمت این هدف حرکت می کنیم که کشوری عاری از چین است [influence]”

تایوان حمایت دیپلماتیک در سومالی لند را نقطه شروعی برای توسعه روابط گسترده تر و عمیق تر با سایر کشورهای شرق آفریقا می داند. تایوان امیدوار است که چنین روابطی بتواند کمی از تلاش های پکن برای منزوی کردن این جزیره که از نظر دیپلماتیک خودمختار است، تسکین دهد. متحدان دیپلماتیک تایوان در سراسر جهان پس از تغییر روابط نیکاراگوئه با چین در 9 دسامبر به 14 تن کاهش یافته اند. تنها متحد آن در این قاره، سلطنت اسواتینی در آفریقای جنوبی با جمعیت 1.2 میلیون نفر است.

بعید است که ایالات متحده سومالیلند را با به رسمیت شناختن کامل دیپلماتیک بپذیرد. اما با توجه به رقابت ژئواستراتژیک فزاینده بین ایالات متحده و چین در آفریقا – به ویژه برای منابع معدنی که انرژی پاک آینده را تامین می کند – زمان به نفع سومالیلند است.

ناگی گفت: “مدتی طول کشید تا مردم متوجه خطری شوند که چین برای آفریقا ایجاد می کند، زیرا ما به قرن بیست و یکم می رویم… ایالات متحده دیر وارد این بازی می شود.”

[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum bayan escort - vip elit escort lyft accident lawyer html nullednulled themesmobil ödeme bozdur 7/24Novagrasu tesisatçısısweet bonanzaAyırma Büyüsü