نشانه ها به طور فزاینده ای به نقطه به خرابکاری در آتشین انفجار اتمی ایران را پیچیده

یک انفجار و آتش سوزی در یک بسیار حساس ایران و تاسیسات هسته ای در هفته گذشته بود و به احتمال زیاد یک عمل خرابکاری مقامات اطلاعاتی و کارشناسان سلاح و گفت: اما تحلیلگران تقسیم شدند بیش از شدت آسیب به برنامه هسته ای ایران.

ماهواره ای, عکس های منتشر شده بیش از آخر هفته نشان می دهد یک سوراخ خمیازه در یک ساختمان بزرگ صنعتی که در آن ایران و تکنسین مونتاژ ماشین آلات است که اورانیوم غنی شده. این ساختمان در زمینه ایران و آلاینده در نطنز اورانیوم غنی سازی پیچیده بود را لرزاند پنجشنبه توسط یک انفجار مرموز است که مقامات ایرانی اذعان ناشی از “قابل توجه” آسیب.

یک سخنگوی ایران انرژی هسته ای آژانس روز دوشنبه گفت این کشور با سازمان های امنیتی می دانست که علت این انفجار را ارائه جزئیات در حال حاضر با استناد به “ملاحظات امنیتی.” دیگر مقامات ایرانی علنا پیشنهاد کرد که ایالات متحده و یا اسرائیل فعالان سرزنش, اگر چه نه کشور اذعان کرده است هر گونه دخالت در این حادثه.

خاورمیانه مقام امنیتی در مصاحبه ای گفت که آسیب ناشی از یک “بزرگ مواد انفجاری” کاشته شده از سوی فعالان به “ارسال سیگنال” به تهران. رسمی صحبت می کرد به شرط ناشناس ماندن با استناد به ماهیت حساس از هوش و اصرار دارد که خود را به نام و ملیت نمی توان نشان داد.

“وجود دارد یک فرصت بود و کسی در اسرائیل محاسبه خطر و در زمان فرصت” این مقام گفت. او در توصیف این ساختمان به عنوان شده “به طور کامل نابود شده است.”

[اسرائیل مربوط به حمله سایبری فلج کننده در ایران در بندر مرکز]

دیگر تحلیلگران و کارشناسان هسته ای نیز گفت: شواهد تا کنون به شدت نشان می دهد که یک بمب منفجر شده در داخل مرکز به عنوان شناخته شده ایران مونتاژ سانتریفیوژ ، علاوه بر تصاویر ماهواره ای و عکس منتشر شده توسط ایران سازمان انرژی اتمی نشان می دهد درب منفجر کردن لولا دیوار ترک خورده و از دست رفته پانل های سقف.

“ساده ترین توضیح این است که یک انفجار در داخل ساختمان گفت:” جفری لوئیس استاد و سلاح های متخصص در Middlebury موسسه مطالعات بین المللی در مونتری کالیفرنیا. “این واقعا سخت است برای دیدن این به عنوان یک حادثه است.”

ساختمان آغاز به کار کرد و در سال 2018 به ایران را مرکز اصلی برای مونتاژ جدید ماشین های سانتریفیوژ برای غنی سازی اورانیوم در همان مجتمع در جنوب تهران. ایران مجاز به کار تاسیسات تحت شرایط 2015 از توافق هسته ای ایران و سایت شده بود بازدید بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی, the U. S. nuclear watchdog. ایران در نطنز تاسیسات تولید اورانیوم کم غنی شده از نوع مورد استفاده در تجاری نیروگاه های هسته ای برای تولید برق. با اضافی پردازش اورانیوم به طور بالقوه می تواند تبدیل به سلاح های درجه سوخت برای بمب هسته ای.

ایران شروع به شدت افزایش تولید اورانیوم غنی شده در سال گذشته در اعتراض بیش از مغلوب ساختن پیشی جستن دولت 2018 تصمیم به برداشت یک جانبه از توافق هسته ای ایران. این حرکت به طور چشمگیری کوتاه ایران نظری جدول زمانی برای ساخت یک سلاح هسته ای اگر چه اظهارات مقامات دیده اند هیچ مدرکی تا کنون که تهران به دنبال ساخت بمب اتمی است.

خاور میانه ای مقام امنیتی گفت: انفجار یک “بیدارباش” در نظر گرفته شده برای جلوگیری از, ایران پس از ماه شوم پیشرفت در این کشور از برنامه هسته ای. این عملیات که انجام شده آشکار حمله به وضوح قابل توجه نفوذ ایران در برنامه هسته ای و دقیق دانش از این تسهیلات است.

“انجام چنین کاری طول می کشد برخی از آماده سازی جدی و زمان” او گفت:.

صرف نظر از اینکه خرابکاری درگیر شد, انفجار یک شکست برای ایران تلاش. تحلیلگران مخالفت بیش از میزان آسیب است.

بدون شک آن را در ایران چندین ماه برای بازسازی این تاسیسات که به معنی تاخیر در نصب advanced بالا و ظرفیت سانتریفیوژ که ایران بوده است كه در سال های اخیر به گفته دیوید آلبرایت یک متخصص سلاح های هسته ای و رئیس موسسه علم و امنیت بین المللی واشنگتن یک سازمان غیر انتفاعی است که تحقیقات سلاح های هسته ای و برنامه های. “مجمع گیاه می تواند یک تنگنا,” آلبرایت گفت. “این قطعا تاخیر آنها.”

اما دیگر تحلیلگران گفت که این انفجار را کمی اثر فوری در ایران دو موجود اورانیوم غنی سازی امکانات. در نهایت این حمله ممکن است به تشویق ایران به انجام هسته ای-فعالیت های مرتبط در خفا و نه در آشکارا امکانات معرض بازرسی های بین المللی چند کارشناسان گفت.

[ناظر می بیند افزایش شدید در ایران ذخایر اورانیوم]

“به توافق با ایران همچنان در حال فرو ریختن تحت فشار خارجی آن را به آن را بسیار آسان تر برای کسانی که می خواهند از توافق هسته ای به فشار بیشتر برای ساخت و راز امکانات — و در نهایت یک بمب” لوئیس گفت. “شما می توانید آنها را به عقب چند ماه اما آن است که واقعا ارزش آن را اگر شما لازم نیست که یک برنامه برای حل مشکل هسته ای در طول این چند ماه؟”

در اسرائیل سازمان های نظامی و اطلاعاتی مشخص شد خاموش در حمله و هر گونه نقش این کشور ممکن است بازی کرده اند. چند پیشین مقامات امنیتی در حالی که این ادعا در داخل دانش sifted از طریق انتشار تصاویر و گزارش های رسانه ها در بر داشت و به دلیل تحت تاثیر قرار با پختگی و اثربخشی اعتصاب.

صالحی معاون مشاور امنیت ملی چاک Freilich اشاره کرد که یک حمله سایبری در صورتی که بخشی از این عملیات پس از ایران سخت دفاع آن پس قبلی شبکه ضرب و جرح. کسانی که شامل اخیر ادعا tit-for-tat, هک توسط ایران و اسرائیل در هر یک از دیگر زیرساخت های عمومی و ویروس استاکس نت که به شدت آسیب دیده برنامه هسته ای ایران از یک دهه پیش.

“تا کنون از آن زمان به بعد آنها بوده است و در سوپر duper فوق العاده هشدار” Freilich گفت. “اگر این یک حمله سایبری و کسی رو از طریق آن نشان می دهد واقعا بالا توانایی.”

ژنرال بازنشسته Yaakov Amidror رئیس سابق اطلاعات تحقیقات برای اسرائیل دفاع نیروهای تحسین این حمله به عنوان یک بررسی لازم در ایران در حال پیشرفت به سمت هسته ای و سلاح های استراتژیک قابلیت. یک منتقد خاتمی Amidror گفت: توافق سمت چپ تهران رایگان و برای تقویت آن تخصص به خصوص در دو تهدید مناطق: پالایش سانتریفیوژ و بهبود دوربرد موشک های فن آوری. حملات اخیر رخ داد در هر دو برنامه های او اشاره کرد.


هندریکس گزارش از اورشلیم. لوییزا spain agent در لندن کمک به این گزارش.